Loading..

Artykuły

badania w laboratorium
NEXON PHARMA
12 Styczeń, 2018

O Euphrasi

Świetlik jest rośliną jednoroczną, występującą głównie na terenach podmokłych łąk, torfowiskach, pastwiskach, brzegach lasów, na obszarach nizinnych i w górach. Spotkać ją można w całej Europie, także w Polsce.

Kwitnie w okresie od czerwca do września. Osiąga wysokość do 50 cm i ma pojedynczą, rozgałęzioną u nasady i równomiernie ulistnioną łodygę. Liście ma niewielkie, jajowate, eliptyczne lub jajowato-eliptyczne, o piłkowanym brzegu. Kwiaty zebrane są w grona. Korona przyjmuje barwę białawą lub fioletowo-liliową, z ciemnofioletowymi prążkami i żółtą plamką na dolnym płatku. Kwiaty są osadzone na krótkich szypułkach w kątach liści i zebrane w gęsty górą, a luźny dołem kwiatostan (2, 3, 4, 5, 6).

Surowiec farmaceutyczny stanowi ziele E. officinalis L. (świetlik lekarski) (2). Gatunek E. officinalis (ang. Eyebright, niem Augentrost, franc. Herb a l’ophtalmie) uznawany jest przez niektóre klasyfikacje taksonomiczne za tożsamy z gatunkiem E. rostkoviana i E. stricta, natomiast przez innych botaników gatunek E. rostkoviana wyróżniany jest jako podgatunek E. officinalis (2).

Piśmiennictwo
1. European Medicines Agency (EMEA). Assessment report on Euphrasia officinalis L. and Euphrasia rostkoviana Hayne, herba. http://www.ema.europa.eu. (data wejścia 19.08.2013).
2. Senderski ME. Prawie wszystko o ziołach. Wyd. M. Senderski, Podkowa Leśna 2004
3. Vaughan JG, Judd PA. The Oxford Book of Health Foods: A comprehensive guide to natural remedies. Oxford University Press 2003; 68.
4. Mowszowicz J. Pospolite rośliny naczyniowe Polski. Wyd. Nauk PWN 1979.
5. Mowszowicz J. Przewodnik do oznaczania krajowych roślin zielnych. PWRiL, Warszawa 1983.
6. Broda B, Mowszowicz J. Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd. Lek PZWL, Warszawa 2000.